Благовісник

Чому християни вірять у теорії змови?

Пандемія covid-19 не лише принесла сум’яття в економіку, медицину, політику, вона збурила воду й духовних джерел, піднявши з дна мул сумнівних практик, вчень та поглядів. Вона дала нове життя існуючим і раніше різним теоріям всесвітніх змов. З новою силою та натхненням обговорюються теми чіпізації, антихриста, глобалізації і навіть — уявіть собі — теорії пласкої землі. І що найбільш боляче, до цієї руйнівної та маніпулятивної практики активно долучилися християни. Створені цілі групи у соцмережах, в яких беруть участь навіть відомі служителі. Проблема фейків, сумнівної інформації стала для церкви нарівні з важливими духовними питаннями своєрідним викликом, на який просто неможливо не реагувати. Ця проблема не нова, ще у Біблії знаходимо приклади використання свідомої неправди та маніпуляції інформацією. Тому мусимо бути пильними, щоб диявол не забруднив наш розум подібними речами.

Йдеться не про саме існування конспірології й не про те, що хтось може використовувати коронавірусну кризу у власних цілях.

Йдеться про християн, які з великим завзяттям поширюють не Благу Новину про Ісуса Христа й Царство Боже, а «унікальну інформацію, про яку всі повинні знати». У результаті — засилля інформаційного сміття й словесні бійки між християнами.

Причини:

1. Моральна та інтелектуальна перевага.

Віра в теорії змов дозволяє людині почуватися морально вищою за інших. Відчуття обізнаності підвищує самооцінку.

Поширення теорій змови дуже схоже на євангелізм. Це жахливий замінник. Це відхилення і відволікання від того, що дійсно важливе й що насправді може змінити життя людини, — від Євангелії Ісуса Христа.

2. Прагнення до визначеності.

Кризи, у тому числі й теперішня, приносять із собою невизначеність.

Невизначеність змушує людей відчувати себе невпевнено, тривожно. Теорії змови якраз живлять глибоку потребу людей у визначеності. Вони на підсвідомому рівні приносять почуття безпеки, розуміння того, що відбувається.

Але тим, хто має життя у Христі, непередбачуваність та невизначеність під силу, адже Бог царює і Його слово вірне.

3. Лінь.

Люди, які приймають теорії змови, як правило, не хочуть виконувати важку роботу — критично мислити. «Лінивий мудріший ув очах своїх за сімох, що відповідають розумно» (Пр.26:16).

Біблія радить: «Іди до мурашки, лінюху, поглянь на дороги її й помудрій» (Пр.6:6).

4. Полегшення журби.

Кризи приносять багато причин для журби.

А теорії змови є яскравими й захоплюючими. Вони знімають журбу та нудьгу — просто й легко.

Біблія навчає, що долати журбу потрібно довірою до Бога й пошуками Божого царства: «Шукайте ж найперше Царства Божого й правди Його…» (Мт.6:33).

* * *

Як же реагувати на конспірологію, на теорії змови?

«Встерігайсь нерозумних змагань, і родоводів, і спорів, і суперечок про Закон, бо вони некорисні й марні» (Тит.3:9).

Анатолій Кибукевич

Благовісник, 2,2020