Благовісник

Інтерв`ю

Михайло Паночко:
"Це не тільки протистояння між політиками,
це сутичка правди з неправдою"

Порушуючи тему впливу Церкви на суспільство, неможливо не згадати останніх політичних подій в Україні. Протистояння в українському суспільстві, яке вилилося у явище, назване Майданом, настільки значуще, що його не можна ігнорувати. З самого початку перед християнами постало питання, як їм поводитися у цій ситуації. Відповіді були різні, часто діаметрально протилежні. Свій погляд на майданівські події висловив старший єпископ Церкви ХВЄ України Михайло ПАНОЧКО. Інтерв'ю записане ще наприкінці минулого року. Ще до кривавого лютого, зміни влади, кримського протистояння. Ми не знаємо, як повернеться історія на час, коли цей номер журналу надійде читачеві, бо ситуація змінюється надто стрімко. Але незалежно від ситуації віруючі повинні мати орієнтир на цьому складному політичному роздоріжжі.

— Я вірю, що події, які відбуваються на Майдані, допущені Богом. Здебільшого Він дає кермо життя в руки самій людини, але є межі, за якими починається Божа дія. Несправедливість в країні досягнула апогею, призвівши до того, що люди вийшли на вулицю з протестами.

Після подій 30 листопада ми висловили свою позицію, порадивши, що робити далі. Але, спостерігаючи за результатами круглих столів, за заявами, ми зрозуміли, що влада не чує. Можливо, чує, але не реагує. Тому чи варто багато разів повторювати одне і те ж? Є моменти, коли потрібно висловлювати свою думку. Але, мені видається, треба казати тоді, коли готові почути. Навіть Ісус не завжди говорив. Під час розмови з Понтієм Пилатом розумів, що це ні до чого не приведе, тому мовчав.

Речі, які робить Бог, не завжди мають широкий розголос, але це не значить, що їх немає. Бог робить Свою справу через людей. Я вірю, що події на Майдані — допуск Божий. Щось нове народжується у країні.
У нашій Церкві ми намагаємося не нав'язувати своїх думок щодо подій у державі. Спонукати людину до дій, яких вона не розуміє, — маніпуляція та насильство над її волею. Люди мають право висловлювати свою думку та чинити так, як вважають за потрібне. Це не повинно розділювати. Я не можу казати: «Йдіть на Майдан». Біблія не вчить, щоб ми агітували на такі речі. Проте, згідно з Конституцією, право на мирні зібрання ми можемо використовувати.

Окрім молитви, ми повинні висловлювати свою незгоду з неправдою та виступити проти насильства, займаючи розумну християнську позицію. Якщо Закон дозволяє збиратися — люди використовують це право.

Потрібно усвідомити, що події останніх місяців — це не тільки протистояння між політиками, а сутичка правди з неправдою. В Україні хоче панувати правда, бо зараз явно виражена неправда, обман, вибіркове правосуддя, насильство, зневага, байдужість до людей.

Одні люди висловлюють протест — ідуть на Майдан, вигукують різні гасла, маючи на це конституційне право. Роль Церкви — вести боротьбу в духовній сфері. Всяка молитва до Бога повинна мати підтвердження у дії. Церква має молитися за нашу країну, за тих людей, що на Майдані, за те, щоб Бог дав розум нашій владі. Я був на Майдані. Ми молилися там, тисячі віруючих моляться в церквах.

Окрім молитви, ми маємо підбадьорити людей. На Майдані — люди, які хочуть добрих змін. Я за те, щоб християни йшли до них і проповідували своїм ставленням, добротою, хорошим словом — усім, що підказує серце, підтримували там присутніх. Ми маємо бути з народом.

Європа стала могутньою та сильною завдяки християнському корінню. Перші школи були при церкві, а не при державі. В Європі було надруковано перші Біблії англійською, німецькою мовами. У Святому Письмі є закони, мораль, які вже не потрібно було придумувати, а лише втілювати. Могутність Європейської спільноти (економічне диво, свобода, ставлення до людей, соціальний захист) — це вплив християнства та Біблії. Бог благословив Європу. Тепер Європа, користуючись цими здобутками, ними не дорожить, як належить, навіть більше, відмовляється від них. Вона недооцінила християнські основи, на яких стоїть, за що дуже пошкодує. Сіль, коли втрачає свою силу, — ні на що не здатна.

Україна ж була під впливом іншої — брехливої, безбожної, комуністичної системи, тому опинилася на — маргінесі. На Заході люди тягнулися до Біблії, а в нас її забирали, забороняючи читати. Приєднання до Європи відкриє кордони, дасть можливість там проповідувати. Світло не повинне боятися темряви. Не варто замикатися від усіх. Навпаки, відкритість нас розвиватиме, дасть нам поле битви та змагань, де можна буде вести просвітництво, щоб наші діти та молодь були на всіх рівнях управління та суспільства, пропагуючи християнські цінності. Не варто боятися ні Сходу, ні Заходу, а треба боятися робити гріх, робити зло. Коли ми будемо з Богом — ми переможемо не тільки збоченство, яке є в Європі, але й окультизм, корупцію, неправду, п'янство, наркоманію. Вірю, що Євангелія має силу змінювати людей і жителі Європейського Союзу мають почути, що їм також потрібен Бог.

Всяка влада від Бога, однак завданням такої влади є захист добра і правди, а не потурання злочину, а тим паче вчинення зла (згадаймо, наприклад, Врадіївку). Багато хто каже – влада від Бога і хай робить, що хоче. Однак забувають, що це люди, яким ми з вами делегували владу. Їхнє завдання – діяти згідно з законом. Якщо влада поводиться незаконно, ми маємо про це заявити.

Влада, яка говорить неправду та чинить зло, сама себе прирікає на заміну. Сила царя і сила народу в правді, а не в «Беркуті», м'язах чи грошах. Окрім молитви та благодійництва, Церква повинна вміти казати правду на всіх рівнях. Якби люди говорили правду, ми би не мали тієї ситуації, яка є зараз у суспільстві. Якщо суспільство у своїй більшості любить чи просто сприймає неправду, то як вимагати від влади правди?

Люди Майдану продемонстрували цілому світові стриманість та можливість збиратися мирно в таких великих кількостях з такою дружньою, теплою атмосферою без агресії. Мені подобається, що я живу в такій країні. Я бачу, як сонце сходить і освітлює людські душі: люди хочуть мати світлі ідеали, нормальне життя, правду, хочуть жити не боячись, а в дружбі, в мирі та в злагоді. Україна має такий потенціал. Майдан проголосив хороші цінності. Цей високий духовний та культурний складник, який лише на початковому рівні, має перспективу на розвиток та прекрасне майбутнє, проте народжується у муках, переживаннях та боротьбі. Майдан започатковує нову сторінку в історії України.

"Благовісник", 1,2014