Благовісник

Життя навколо нас

Сім порад змученим батькам

Напружений графік, що не дозволяє ані на мить розслабитися, який я називаю «панічною гонкою на виживання», є однією з бід багатьох сімей у двадцять першому столітті. Але навіть в нашому неспокійному, квапливому суспільстві можна на певний час сповільнити божевільний темп життя, щоб насолодитися кожним днем, зміцнити шлюб та сім'ю і побудувати близькі та трепетні стосунки з Богом. Це не так-то й легко, але якщо ви зробите всього декілька простих кроків, то зможете залишити позаду долю змучених батьків і жити більш повноцінно в мирі та спокої.

Порада перша: встановіть для себе день спокою

Бог увів поняття шабату (дня відпочинку та спокою) одразу після створення світу. Я не вірю, що Владика всього Всесвіту потребував відпочинку після створення світу, тому що немає жодної справи, яка була б надто обтяжливою для Бога. Ймовірніше, Він хотів підкреслити значення дня спокою з самого початку існування людства.

Хоча сучасна культура й буде заважати вам робити це, але якщо щонеділі ви почнете відпочивати у Божій присутності й вивчати Його Слово, то помітите, що весь наступний тиждень будете свіжими й зможете краще виконувати свої батьківські обов'язки.

Поговоріть зі своїми рідними: що вам потрібно зробити, щоб суботній (недільний) день став для вашої сім'ї днем спокою? Наприклад, ви можете відімкнути в цей день телефон і кожну нову справу розпочинати з молитви.

Які кроки вам потрібно зробити перед своїм днем спокою (наприклад, розібрати папери, приготувати їжу і випрати білизну, а ще прослідкувати за тим, щоб діти наперед виконали домашні завдання), щоб день спокою справді став більш спокійним.

У спокою прочитайте декілька розділів з Біблії і якусь хорошу книгу; потім погуляйте на свіжому повітрі, поговоріть з Богом і дозвольте Йому звернутися до вас і сказати вам Своє Слово.

Порада друга: рішуче скажіть «ні» дечому у своєму житті

Можливо, вам і не треба буде відмовлятися від більшості занять, якими ви заповнюєте свій день у даний момент. Без сумніву, в кожному з них є певний сенс. Але хочу кинути вам виклик. Задумайтесь хоча б на кілька хвилин перш ніж погодитися, коли вам наступного разу запропонують взяти участь у підготовці концерту в школі, де вчаться ваші діти, чи коли начальник попросить вас попрацювати понаднормово. Так, відмовитися від можливості зростання по службі чи від своїх захоплень — це велика жертва. Пам'ятаєте, одного разу сатана спробував спокусити Ісуса владою над всіма земними царствами та їхньою славою (Лк. 4:6). Він спробує провернути цей трюк і з вами. Він докладе всіх зусиль, щоб наповнити ваш день тимчасовими задоволеннями та цінностями, аби тільки відволікти вас від сім'ї.

Найбільш дієвий спосіб вберегтися від диявольських пасток — це молитися про кожне рішення, яке ви приймаєте і яке може чи то фізично, чи емоційно відділити вас від сім'ї.

Порада третя: звільніться від бажання ганятися за матеріальними благами

Нав'язливе бажання володіти багатством є слизькою стежинкою, яка може завести нас у провалля. Пропоную вам просту альтернативу: звільнитися від речовизму і почати робити більше з меншими зусиллями, вірячи, що Бог покриє всі ваші потреби. Складіть сімейний бюджет і строго дотримуйтеся його. По можливості, купуйте все за готівку.

Також наполегливо рекомендую віддавати десятину, якщо ви ще цього не робите. Всі гроші й так належать Богові. Але коли ви віддаєте десятину, Він благословляє вас за вірність.
Я визнаю, що людині може бути нелегко повністю змінити своє ставлення до грошей та багатства, але нагорода, яка вас чекає, — менше стресу й більше часу та сил, які ви можете подарувати своїй сім'ї, — повністю цього варта.

Порада четверта: спробуйте встановити баланс у власному житті й у житті своєї сім'ї

Якщо ваш розклад настільки щільний, що у вас не залишається часу на відпочинок і відновлення сил, спробуйте змінити його так, щоб виділити такий час. Якщо ви вділяєте надто багато уваги дітям, то від цього страждає ваш шлюб. Обговоріть з чоловіком (дружиною), що ви можете зробити, щоб нормально виховувати дітей і при цьому вділяти увагу один одному.

Є час віддавати, але також є час для перебування наодинці з самим собою, молитися й відпочивати від насущних турбот, незважаючи на те, що є ще багато достойних справ, які можна встигнути зробити за сьогодні.

Вкладаючи сили тільки в якусь одну сферу життя, ми обкрадаємо інші. Але баланс — ось ключ до успіху! Ми, батьки, повинні рівномірно розподіляти час і сили між спілкуванням зі своїми домашніми та іншими заняттями, регулярно роблячи перерву, щоб відпочити й освіжитися. Також ми повинні навчити цьому своїх дітей.

Порада п'ята: вимкніть всі електронні пристрої і спробуйте почути голоси своїх рідних

Як ви думаєте, скільки часу ваші рідні витрачають на перегляд телепередач чи фільмів, на інтернет чи комп'ютерні ігри? Обговоріть це зі своєю сім'єю, а потім спробуйте на місяць (чи хоча б на тиждень) вимкнути ті електронні пристрої, які заважають вам почути один одного.

Найскладніше, звичайно, полягає в тому, чи вистачить вам, як батькам, сміливості та сили волі притримуватися цих же принципів. Якщо вистачить, тоді ви покажете хороший приклад своїм дітям і виявите, що у вас з'явився час на те, щоб розслабитися, зробити все необхідне й насолодитися спілкуванням з дітьми. Крім того, вам буде легше розрізнити тихий м'який голос нашого Господа. А вільний час, який з'явиться у графіку, можна буде присвятити молитві, вивченню Божого Слова та виконанню Його повеління.

Порада шоста: підтримуйте один одного

Якщо ми не будемо оберігати себе від зовнішніх джерел стресу, наше життя стане більш схожим на виснажливий марафон. Через постійний тиск на роботі, щільний графік шкільних та позашкільних занять дітей та різноманітних подій у церкві багато батьків та матерів падають духом. Вони постійно відчувають утому й роздратованість, сердяться один на одного. Зрештою батьки згоряють при виконанні своїх обов'язків, і їхні діти та шлюб від цього серйозно страждають.

Чоловіки та жінки були створені з чітко визначеними, але при цьому дуже різними психологічними потребами. І ті, й інші по-своєму вразливі: жінки потребують того, щоб чоловіки були романтичними, турботливими й люблячими, а чоловіки — того, щоб жінки ставилися до них з повагою і прихильністю.

Підтримка і підбадьорення — це командна гра. Якщо ви стоїте пліч-о-пліч зі своїм чоловіком (дружиною), то стаєте для нього джерелом величезної сміливості та сили.

Порада сьома: отримайте мир, прийшовши до Бога в молитві

Коли мені було два роки, моє крихітне ліжечко стояло поряд з ліжком батьків. Мого батька часто будив серед ночі тривожний шепіт: «Тату! Тату!» — «Що трапилося, Джиммі?» — запитував він. — «Візьми мене за руку!»

Пізніше тато згадував, що, як тільки він міцно стискав мою руку, вона розслаблялася. Я одразу ж засинав. Усе, що мені було потрібно, — це знати, що тато зараз лежить десь поруч.

Ми, сучасні батьки й матері, які несамовито намагаємося впоратися з усіма справами, пов'язаними з роботою чи навчанням, церквою і вихованням дітей, потребуємо того ж самого. Ми хочемо покликати когось у темряві… почути спокійний голос… і потім, відчувши сильний і водночас ніжний дотик нашого Небесного Отця, зітхнути з полегшенням.

Нам ніколи не вдасться повністю усунути всі труднощі зі свого життя. Випробування, стреси є невід'ємною частиною нашого життя. Непередбачені ситуації підстерігають нас на кожному кроці. Але чи не найбільший парадокс християнського життя полягає в тому, що в часи найважчих випробувань ми можемо отримати неймовірний спокій і душевну рівновагу, якщо віддамо свої труднощі в руки Божі в молитві.

Насправді існує багато інших способів полегшити життя. Але, напевно, найважливіше з цього всього — шукати відповідь від Господа в кожній складній ситуації, з якою ви стикнулися і у всьому керуватися Божою мудрістю.

Джеймс ДОБСОН

"Благовісник", 3,2014