Благовісник

Віра та життя

Родові прокляття: доля у спадок?

«…Я Господь, Бог твій, Бог заздрісний, що карає за провину батьків на синах, на третіх і на четвертих поколіннях тих, хто ненавидить Мене, і що чинить милість тисячам поколінь тих, хто любить Мене, і хто держиться Моїх заповідей» (2 М.20:5,6).

Тепер частіше проповідують про родові прокляття і дають поради, як від них звільнитися. Щораз частіше проповідників будують своє служіння на звільненні від проклять. Деколи ці служіння викликають цілу низку питань, тому що не завжди відповідають євангельській істині.

Що ж таке родове прокляття та що насправді говорить про нього Біблія?

У Біблії ми не знаходимо терміну «родове прокляття», проте є випадки, коли вслід за батьками грішили їхні діти і, як наслідок, — пожинали «посіяне». Для прикладу: «А Ной витверезився від свого вина, і довідався, що йому був учинив його син наймолодший. І сказав він: Проклятий будь Ханаан, він буде рабом рабів своїм браттям»! (1М.9:24,25). Нащадки Хама йшли дорогою їхнього праотця і, як наслідок, пожинали прокляття. Народи, яких винищував Господь рукою Ізраїльтян, були потомками Хама — люди, які потопали в ідолопоклонстві, оргіях, аморальності та жорстокості.

«…Я Господь, Бог твій, Бог заздрісний, що карає за провину батьків на синах, на третіх і на четвертих поколіннях тих, хто ненавидить Мене, і що чинить милість тисячам поколінь тих, хто любить Мене, і хто держиться Моїх заповідей» (2М.20:5,6). Із цих текстів можна зробити висновок: родове прокляття — це страждання нерозкаяних дітей через наслідки батьківських гріхів. Відразу зауважимо:

1. Не кожен гріх, учинений батьками, спричиняє родове прокляття. Тут мова йде не просто про людей, які грішать, — ці люди ненавидять Бога.

2. Покарання дітей за гріхи батьків поширюється на тих, які не каються перед Господом, не відрікаються від своїх гріхів, а далі наслідують своїх батьків і йдуть їхньою гріховною дорогою.

3. Родове прокляття діє на три-чотири покоління.

4. Бог бажає простити й виявити милість кожному, хто приходить до Нього з щирим покаянням.

Як діє родове прокляття, як воно проявляється, звідки воно приходить?

Передчасна смерть членів родини, народження розумово відсталих дітей,безпліддя, злидні — найчастіше були наслідками прокляття, які повторюються в кожному поколінні або поширюються на всю родину. Поодинокі випадки перерахованих вище проблем не слід вважати родовим прокляттям. Для прикладу: поширена думка, що родину Кеннеді ще в минулому столітті спіткало прокляття. Так президент Кеннеді був убитий у 1963 році, його брат Роберт Кеннеді застрелений через п’ять років. Брат Р. Кеннеді-молодшого Девід помер від передозування наркотиків у 1984 році. Ще один син Р. Кеннеді Майкл помер унаслідок нещасного випадку під час катання на гірських лижах. Ще одна смерть наздогнала родину Кеннеді в 1999 році. Син колишнього президента Джон Кеннеді-молодший загинув в авіакатастрофі разом з дружиною Каролін Біссетт і своячкою Лорен Біссетт. І, зрештою, у травні 2012 дружину племінника колишнього президента США Джона Кеннеді знайдено мертвою в себе в квартирі в штаті Нью-Йорк. За попередніми даними, жінка покінчила життя самогубством. Описані події дійсно важко назвати збігом обставин. Навіть людині, яка не вірить у родові прокляття, не признає існування духовного світу, важко буде сказати, що це простий збіг обставин. Пролити світло на цю низку трагедій може той факт, що клан Кенеді виробляв «левову» частку алкоголю в Америці.

Джерела прокляття можуть бути різні. По-перше, ми читаємо в Біблії, що сам Бог говорить: «Та станеться, коли ти не будеш слухатися голосу Господа, Бога свого, щоб додержувати виконання всіх Його заповідей та постанов Його, що я сьогодні наказую тобі, то прийдуть на тебе всі оці прокляття, і досягнуть тебе: Проклятий ти в місті, і проклятий ти в полі! Проклятий кіш твій та діжа твоя! Проклятий плід утроби твоєї та плід твоєї землі, порід биків твоїх та котіння отари твоєї!» Інший текст, який уже цитувався вище, говорить, що Бог карає за провини батьків до четвертого покоління. Знаючи цю особливість Божого характеру, учні Ісуса Христа, побачивши хворого чоловіка, запитали в Господа про те, хто згрішив: той чоловік чи батьки його.

Другим джерелом може бути батьківське прокляття. У Біблії написано досить чітко, що ми маємо шанувати батьків. Якщо немає пошани до батьків, то вступає в дію Божий присуд, сказаний в заповіді. Ми уже згадували випадок, коли Ной прокляв рід Хама, і це прокляття поширювалося з покоління в покоління. Знав про це і патріарх Яків. Коли він обманом захотів забрати батьківське благословення, він говорить до своєї матері: «Може, обмацає мене батько мій, і я стану в очах його як обманець, і спроваджу на себе прокляття, а не благословення...» (1М.27:12). Тому батькам слід бути дуже обережними у своїх висловлюваннях стосовно дітей.

Ну і, звичайно, джерелом може бути виголошене людиною прокляття. У Біблії ми читаємо: «Як пташка літає, як ластівка лине, так невинне прокляття не сповниться» (Пр.26:2). Але тут йдеться лише про незаслужене прокляття, а якщо воно заслужене!? Якщо це прокляття виголошує кинута напризволяще матір з малою дитиною, обманута чи зраджена жінка, осиротіла дитина, ошукана людина. Таке прокляття може мати силу на кілька поколінь.

Як людині звільнитись від проклять, які спричинили її предки?

Щире й сердечне навернення до Христа, покаяння в гріхах, принесення гідного плоду покаяння зупинять дію родового прокляття і не дадуть йому поширитись далі. Приклад: покаяння Закхея.

«Хіба ви не знаєте, що неправедні не вспадкують Божого Царства? Не обманюйте себе: ні розпусники, ні ідоляни, ні перелюбники, ні блудодійники, ні мужоложники, ні злодії, ні користолюбці, ні п’яниці, ні злоріки, ні хижаки Царства Божого не вспадкують вони! І такими були дехто з вас, але ви обмились, але освятились, але виправдались Іменем Господа Ісуса Христа й Духом нашого Бог» (1 Кор.6:9-11).

Кров Ісуса Христа — змиває усякий гріх, і не дає поширитись дії усякого прокляття в житті людини, яка щиро кається й приймає Господа в своє серце.

Людям, які навертаються до Бога і помічають у своєму житті дію прокляття, — варто обов’язково звернутись до пастора церкви і, якщо потрібно, — сповідатися й звершити відповідну молитву.
Те, що деякі церкви на Заході практикують «інкаунтер»* — може бути наслідком того, що люди не пережили глибокого покаяння, коли прийшли в церкву, їх лише закликали прийняти Христа у своє серце. Вони не мали глибокої бесіди з пасторами церкви до водного хрещення, а лише пройшли курс підготовки до нього. І, як наслідок, хоч вони й стали членами церкви, не впорядковані духовні питання залишились з ними й надалі.

Як молитись, коли ми знаємо про тяжкі, нерозкаяні провини наших батьків та членів родини, яких, можливо, уже немає серед живих?

Порадою й прикладом може стати молитва Даниїла та священика Ездри: «Ми прогрішилися та чинили беззаконня, і були несправедливі, і бунтувалися, і відверталися від Твоїх заповідей та від постанов Твоїх. І не прислухалися ми до Твоїх рабів пророків, що говорили в Твоїм Імені до наших царів, наших начальників та наших батьків, і до всього народу землі. Тобі, Господи, справедливість, а нам сором на обличчя, як цього дня для юдея, і для мешканців Єрусалиму, і для всього Ізраїля, близьких та далеких, по всіх тих краях, куди Ти їх вигнав за їхнє спроневірення, що допустилися його перед Тобою. Господи, сором на обличчя нам, нашим царям, князям нашим та нашим батькам, що згрішили перед Тобою!» (Дан.9:5-8). «Господи, у міру всієї Твоєї справедливости нехай відвернеться гнів Твій та Твоя ревність від Твого міста Єрусалиму, Твоєї святої гори, бо через наші гріхи та через провини наших батьків Єрусалим та народ Твій відданий на ганьбу для всіх наших околиць» (Дан.9:16).Із цих текстів чудово видно, що Даниїл молився не за гріхи померлих батьків, а за те, щоб Господь не порахував нащадкам батьківських провин. Молитва покаяння, навернення дітей до Бога зупинила дію прокляття в поколінні пророка.

Варто зазначити, Біблія не вчить нас спеціально досліджувати в архівах чи інших джерелах історію свого роду, чи немає в ній людей, які мають причетність до тих чи інших гріхів. Але якщо нам відомо про вчинений батьками гріх, то ми маємо право й можливість попросити в Господа, щоб Він простив нам наші гріхи й не порахував нам провин наших предків.

Останнє: «А всіх поколінь від Авраама аж до Давида — чотирнадцять поколінь, і від Давида аж до вавилонського переселення — чотирнадцять поколінь, і від вавилонського переселення до Христа — поколінь чотирнадцять» (Мт.1:17). Дві тисячі років — сорок два покоління. Людство живе близько шести тисяч років, це приблизно сто двадцять — сто п’ятдесят поколінь, а Бог «чинить милість тисячам поколінь тих, хто любить Його, і хто держиться Його заповідей» (2М. 20:6). Від днів Адама до наших днів пройшло лише близько півтори сотні поколінь. А Бог нащадкам тих, хто любить Господа і держиться Його заповідей — чинить милість тисячам поколінь! Така велика Його любов і доброта. Божа милість незрівнянно вища за суд.

Будьмо тими людьми, які стануть благословенням для своїх нащадків на багато поколінь.

• Інкаунтер — в перекладі означає зустріч. Мається на увазі зустріч з Богом. Спеціальне служіння, на якому людям (у тому числі й членам церкви) допомагають пережити покаяння. Ці служіння деколи супроводжуються не євангельською візуалізацією (прибиванням до хреста аркушів паперу, на яких написані гріхи, або спаленням таких аркушів і т.п.).

Ростислав МУРАХ,
"Благовісник", 3,2012