Благовісник

Біблійні сім’ї

У Біблії ми натрапляємо на розмаїття різних сімей, деякі з яких надихають, а деякі — шокують важкістю своїх уроків. Для багатьох митців ці історії стали натхненням для написання картин. Хтось вбачав естетику в едемській любові Адама та Єви, хтось в праці Акили та Прискилли, а хтось у побутових розмовах патріарха Авраама зі своєю дружиною. Дарина Ребро в матеріалі для сайту Християни для України підготувала 7 відомих картин про шлюби з Біблії. Ось дві з них, які зображають новозавітні сім’ї.

Стати частиною Божого плану спасіння — Йосип та Марія

«Народження ж Ісуса Христа сталося так. Коли Його матір Марію заручено з Йосипом, то перш, ніж зійшлися вони, виявилося, що вона має в утробі від Духа Святого. А Йосип, муж її, бувши праведний, і не бажавши ославити її, хотів тайкома відпустити її. Коли ж він те подумав, ось з’явивсь йому Ангол Господній у сні, промовляючи: Йосипе, сину Давидів, не бійся прийняти Марію, дружину свою, бо зачате в ній то від Духа Святого. І вона вродить Сина, ти ж даси Йому ймення Ісус» (Мт.1:18-23).

Найвідоміше біблійне подружжя, про яке хоча б раз на рік згадують навіть атеїсти — Йосип та Марія. Ми можемо уявити картину, як у сонячних променях нового дня столяр Йосип виготовляє дощечки для свого нового замовника. Хоча його руки зайняті працею, думки чоловіка раз по раз переносять його до нареченої Марії. Богобоязлива та прекрасна, вона скоро стане його дружиною! І з нею будь-яка праця стане для нього геть легка, адже Йосип знатиме для кого він так важко працює. Аж раптом Марія запрошує його на розмову, і наречений дізнається, що вона вагітна! Він вирішує відпустити її з миром, не піддаючи жорстокому суду тих часів, як раптом до нього звертається ангол. Йосип дізнається, що на нього покладена величезна місія — прийняти в сім’ю Самого Месію! Рік за роком, поки Ісус зростав, Марія та Йосип також зростали в стосунках одне з одним та важливій місії, яка їх об’єднала набагато тісніше за людську любов.

Джон Еверетт Мілле (1829-1896) був англійським живописцем, один із засновників Братства прерафаелітів (об’єднання англійських художників, незадоволених занепадом живопису). Його роботам властива деталізація. Картину Мілле «Христос у батьківському домі» критики навіть визнали надмірно реалістичною. На ній ми можемо побачити побутове змалювання родини Йосипа, який разом із дітьми столярує. У центрі картини — Ісус та Марія. А на розкритій долоні маленького Месії вже видно слід від цвяха.

Розділити працю та місію — Акила та Прискилла

«Вітайте Прискиллу й Акилу, співробітників моїх у Христі Ісусі, що голови свої за душу мою клали, яким не я сам дякую, але й всі Церкви з поган, і їхню домашню Церкву» (Рим.16:3-4).

Коли Павло розпочав свою місіонерську діяльність, він потребував вірних співробітників. Але знайти таких було дуже важко, адже слідування за Христом було небезпечним для власної свободи та життя. Проте є одне подружжя, яке Павло кілька разів згадує у своїх листах, віддаючи їм шану та любов. Це — Акила та Прискилла. Ми знаємо про цих двох служителів відносно небагато. Ми знаємо, що вони, як і Павло, шили намети та служили Ісусу Христу, несучи Добру Звістку людям навколо. Але що цікаво, Акила та Прискилла згадуються в Біблії завжди разом, повертаючи нас до Божого задуму едемського стану — «і стануть вони одним тілом».

Картини:
«Христос у домі Своїх батьків» (1850), Джон Еверетт Мілле
«Святий Павло зі святими Акилою та Прискиллою» (ХVII ст.), автор невідомий

Благовісник,2021,4