Головна

Про нас

Останній номер

Архів номерів

Статті

Замовити друкований варіант

Пожертвування

Інтернет-ресурси

Новини Церкви ХВЄ України


Актуальне запитання

Адреси церков ХВЄ та розклад богослужінь

Благовісник у Фейсбуці



Актуальне запитання

Що таке щастя?

Бог зліпив людину з глини, і залишився у нього невикористаний шматок.
— Що ще зліпити тобі? — запитав Бог.
— Сліпий мені щастя, — попросив чоловік.
Нічого не відповів Бог, і тільки поклав людині в долоню, шматочок глини, що залишився.

(Притча)

Про те, що називається і є щастям, існують численні пояснення і докладні теорії в усіх філософських системах світу, в усіх релігійних віруваннях. У панорамі філософської думки світу зустрічаються і взаємовиключні поняття про щастя. Але в переважній більшості випадків люди світу під щастям розуміють «почуття і стан вищої задоволення» (C. І. Ожегов «Словник російської мови»).

У більшості філософсько-релігійних систем, щастя це стан найвищої радості, блаженства. У дев’яти заповідях Блаженства розкривається християнський погляд на те, що таке щастя. У цих заповідях йдеться про те, як розуміє щастя Ісус Христос. Суть і значення Заповідей Блаженства полягає в тому, що вони розкривають людині призначення щастя і вказують в житті шлях, по якому повинна йти людина, щоб досягти щастя. Тому ці заповіді і називаються заповідями блаженства, тобто щастя, радості. Якщо ґрунтуватися на принципі, що щастя є задоволення найвищої потреби, тобто заповітної мети в житті людини, то оскільки цілі у різних людей різні, то і форма задоволення, тобто предмети досягнення мети будуть різні. Наприклад, один чоловік під щастям розуміє одруження на знаменитій красуні, другий бачить щастя у багатстві, третій у придбанні влади або слави. Але в будь-якому випадку щастя як філософсько-психологічна формула являє собою задоволення найвищої потреби досягнення заповітної мети, що приносить людині найвищу радість, задоволення, тобто яскраво виражену позитивну емоцію.

Але досягнення щастя у вигляді придбання багатства, влади, слави, здоров’я є короткочасним явищем. Таке щастя і примарне і не міцне, так як багата людина може збанкрутувати, здоровий, незважаючи на дотримання всіх систем і тренувань, що дають здоров’я, може раптово захворіти, володар може втратити владу і славу, і т.д. Христос говорить про те, що такі явища, (до яких прагнуть люди і бачать в них щастя) як гроші, влада, краса, тимчасові і мають швидкоплинний характер. Таке щастя, при досягненні якого людина відчуває радість, не є справжнім, так як дає короткочасне задоволення.

Істинне ж щастя має бути вічним, неминущим. За вченням Ісуса Христа таким щастям є Царство Боже. Тільки тоді людина буде істинно щасливий, коли буде жити в мирі з Богом, коли стане членом Царства Божого. Тоді Господь буде піклуватися про таку людину й буде задовольняти всі його потреби та бажання. І така людина ні в чому не буде знати потреби і буде захищений рукою Господньою від бід і страждань. «А Бог має силу збагатити вас великої благодаттю, щоб ви, завжди і в усьому маючи всілякий достаток, були багаті на всяку добру справу» (2 Кор.9: 8). Шлях у Царство Боже починається вже тут в земному житті людини, а продовжується і остаточно завершується на небі у вічності. Щастя в Царстві Божому не має кінця, воно не тимчасове, як людські короткочасні радості, а вічне і досконале. Його ніхто не може забрати або вкрасти в людини, воно не залежить від випадковостей. Таке щастя, за вченням Ісуса Христа, є Вічне Блаженство, здійснення благих, втілення Добра Краси і Вічної Любові.

Отже, істинне щастя це з’єднання людини з Богом, коли в душі людини живе Господь. А досягнення такого щастя — це виконання Законів Божих, що виражаються в скоєнні добрих справ, тобто життя людини в помислах і вчинках, підпорядкованих вченню Ісуса Христа. Бо «дотримується заповідь не відчуває ніякого зла» (Еккл.8: 5). Згідно з християнськими уявленнями, основи духовного життя людини ясні і коротко викладені в дев’яти Заповідях Блаженства. Ці заповіді є чітким керівництвом для людини, яка йде по шляху порятунку.

У Святому Євангелії чітко сказано, що тільки та людина зможе увійти в Царство Боже, яка виконує вчення Христа. «Не всякий, що говорить Мені: «Господи, Господи!», Увійде в Царство Небесне, але виконує волю Отця Мого Небесного» (Мтв.7: 21). «Що ви кличете Мене: Господи! Господи! — І не робите того, що Я говорю?» (Лука 6:46).

 

Афоризми про щастя

«Якщо хочеш бути щасливим, будь ним» (Козьма Прутков).

«Людина повинна бути завжди щасливою, якщо щастя закінчується, дивися, в чому помилився» (Лев Толстой).

«Щастя не в щасті, а лише в його досягненні» (Ф. М. Достоєвський).

«Щастя — це коли твої думки і справи перебувають у гармонії» (Махатма Ганді).

«Не ганяйся за щастям: воно завжди знаходиться у тобі самому» (Піфагор).

«Щастя — це твій розумовий настрій. Однаковим зусиллям ти можеш зробити себе або нещасним, або щасливим » (Франческа Рейглер).

«Ми володіємо тільки тим щастям, яке здатні зрозуміти» (Моріс Метерлінк).

«Більшість людей щасливі настільки, наскільки вони вирішили бути щасливими» (Авраам Ліконльн).

«Дії не завжди приносять щастя; але не буває щастя без дії» (Бенджамін Дізраелі).

«Якщо б щастя полягало в тілесних задоволеннях, то ми повинні були б називати щасливими биків, коли ті знаходять горох для їжі» (Геракліт).

«Якщо коли-небудь, ганяючись за щастям, ви знайдете його, то, подібно тій бабусі, що шукала свої окуляри, виявите, що щастя було весь час у вас на носі» (Бернард Шоу).

Статтья на русском языке

 

Українська християнська поезія